W dniu 04.10.2018 r. Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (zwane dalej PPK), która nakłada na pracodawców obowiązek utworzenia powszechnego, prywatnego systemu oszczędzania na emeryturę. Ustawa wchodzi w życie z dniem 01.01.2019 r.
Składki na PPK będą pochodzić ze środków pracodawcy, pracownika oraz dopłat ze strony państwa. PPK będą prowadzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Zakłady Ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne.
Ustawa zakłada obowiązek utworzenia PPK wg poniższego harmonogramu:
Ustawa przewiduje składki obowiązkowe i dobrowolne:
Uczestnik programu otrzyma również z budżetu państwa składkę powitalną w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł po spełnieniu określonych warunków.
Wszyscy pracownicy od 18-go do 55-go roku życia będą automatycznie co 4 lata zapisywani do programu z możliwością rezygnacji. Pracownicy pomiędzy 55-tym a 70-tym rokiem życia będą mogli dobrowolnie przystąpić do programu. Osoby po 70-tym roku życia nie będą miały możliwości uczestnictwa w programie.
Powyższe założenia wynikają z projektu Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych z dnia 4 października 2018 r.
Podkreślamy, że obecne zapisy nie zostały jeszcze ustanowione przez prawo oraz niektóre założenia projektu Ustawy mogą ulec zmianie.