Aktualności

Nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

W dniu 14 października doszło do podpisania nowelizacji Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Najważniejsze zmiany zapisów Ustawy przekazujemy poniżej.

Zasadnicza część zmian przepisów wchodzi w życie z dniem 6 listopada 2024 roku. W odniesieniu do art. 1 pkt 3 oraz pkt 16 lit. B, przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 24 lipca 2025 r.

Najważniejsze zmiany w ustawie to:

      1. Definicja ruchu pojazdu – każde użycie pojazdu mechanicznego, które w czasie zdarzenia jest zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu.
      2. Definicja wprowadzenia pojazdu do ruchukażdy przypadek użytkowania pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i lokalizacji, spełnia kryterium „wprowadzenia do ruchu”. Wcześniejszy zapis zawężał definicję wyłącznie do wprowadzenia pojazdu na drogę publiczną.
      3. Ubezpieczenie pojazdów wolnobieżnych w zakresie OC PPM
      4. Nowe minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (w tym OC graniczne oraz OC rolników):
        • 29 876 400 zł dla szkód na osobie,
        • 6 021 600 zł dla szkód w mieniu.
    1. Minimalne sumy gwarancyjne będą obowiązywały odpowiednio dla umów zawartych:

    Sumy gwarancyjne zmiany

Rekomendacja:

Zalecamy weryfikację pojazdów wolnobieżnych pod kątem wykorzystywania ich jako środka transportu. Mowa tu min. o pojazdach typu:

  • maszyny budowlane (koparki, ładowarki, frezarki, palownice, układarki, wiertnice, żurawie, równiarki, walce, zagęszczarki, zgarniarki)
  • wózki widłowe (bagażowe, platformowe, podnośnikowe, wysięgnikowe)
  • maszyny produkcyjne (prasy)
  • maszyny ogrodnicze (zagrabiarki, kosiarki)
  • maszyny leśne (harwestery, karczowniki, skidery, rąbarki, wciągarki)
  • pojazdy elektryczne typu Melex

Zgodnie z nowelizacją Ustawy pojazdy tego typu mogą wymagać ubezpieczenia w zakresie OC PPM.

Uzasadnienie:

  1. Zmiana definicji „wprowadzenia pojazdu do ruchu”, oznaczająca każde użycie pojazdu jako środka transportu, bez względu na miejsce oraz cechy pojazdu.
  2. Wprowadzono definicję „ruchu pojazdu” – każde użycie pojazdu mechanicznego jako środka transportu, niezależnie od terenu na jakim dochodzi do jego użycia.

 

W naszej ocenie, mając na względzie interpretację nowych przepisów, zasadnym jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC PPM dla każdego pojazdu wolnobieżnego będącego wykorzystywanym jako środek transportu, bez względu na miejsce jego użytkowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Brokerska QUANTUM

Grupa Brokerska QUANTUM Sp. z o.o. ul. Narutowicza 48
90-135 Łódź
tel. (42) 253 80 01 fax. (42) 253 80 10
e-mail: sekretariat@quantum-broker.pl

Nasze przedstawicielstwa